TAŚMA LED – Jak wybrać?

Taśma LED to obecnie jedna z najpopularniejszych form oświetlenia. Świetnie sprawdza się do iluminacji przestrzeni. Taśmy LED generują tyle światła, że sprawdzą się nie tylko dekoracyjnie, ale mogą również stanowić główne źródło światła. Znajdują zastosowanie do podświetleń sufitu podwieszanego np. w salonie, czy biurze, w kuchni, gdzie głównie pełnią funkcję dodatkowego oświetlenia części roboczych- blatów.

TaśmA LED - klasa szczelności

Klasę szczelności taśmy LED definiuje symbol IP, który wskazuje jej stopień ochrony przed warunkami atmosferycznymi.. Pierwsza cyfra (od 0 do 6) określa ochronę przed wtargnięciem ciał stałych, zaś druga (od 0 do 9) przed szkodliwym działaniem wody. Im wyższa klasa szczelności tym taśma LED jest bardziej wytrzymała. Poniżej przedstawiamy najczęściej występujące klasy szczelności:

IP20 – taśmy z tak niskim IP nie posiadają żadnej osłony. Stosowane są najczęściej w sypialni, salonie, przedpokoju, szafie czy garderobie.

IP65 – taśmy oznaczone tym symbolem są bardziej odporne na czynniki zewnętrzne. Posiadają ochronę przed ciałami obcymi, a także przed kroplami wody. Dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie taśma jest narażona na wilgoć jak kuchnia czy łazienka.

IP68 – tą klasą szczelności cechują się taśmy z najwyższą możliwą odpornością na czynniki zewnętrzne. Umieszczone są w osłonie z silikonu, która okala pasek dookoła. Idealnie sprawdzi się zastosowana w akwarium, oczku wodnym czy przydomowym ogrodzie.

TAŚMA LED - BARWA

Dobór taśmy LED o odpowiedniej barwie ma ogromne znaczenie nie tylko w kontekście dobrego samopoczucia, ale też ochrony wzroku przed przemęczeniem.

Światło ciepłe – około 3000 K

Światło o tej temperaturze doskonale nadaje się do oświetlania ciepłych, przytulnych i klasycznych wnętrz. Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu i wypoczynku.

Światło dzienne – około 4000 K

Jest to światło imitujące światło emitowane przez słońce. Ze względu na swoją naturalność, najmniej męczy ono ludzkie oko. Można je stosować w pomieszczeniach przeznaczonych zarówno do wypoczynku, jak i do pracy. Światło to doskonale sprawdzi się również w biurze.

Światło neutralne – około 6000 K

Jest ono najjaśniejsze, stąd też powinno być ono emitowane w pomieszczeniach roboczych, w których wykonuje się zadania o bardzo dużej precyzji. 

Niektóre taśmy LED mają konstrukcję mieszaną. Oznacza to, że nie emitują one wyłącznie światła dziennego lub neutralnego. Co więcej, istnieją również takie taśmy, które świecą wielobarwnym światłem.

TAŚMA LED
O BARWIE CIEPŁEJ BIELI

TAŚMA RGBW LED 5M

MOC TAŚMY

Moc większości taśm LED waha się w zakresie od 6, do nawet 18 W. W zależności od niej, dana taśma sprawdzi się w nieco innych warunkach i zastosowaniach.

Taśma o mocy 6 W/1 metr bieżący. Jest to taśma dekoracyjna. Emitowane przez nią światło ma bardzo słabą moc, przez co doskonale nadaje się wyłącznie do podkreślenia wybranych przestrzeni lub konkretnych elementów elewacji wewnętrznej.

Taśma o mocy 8.4W/1 metr bieżący. Chyba najpopularniejsza taśma LED. Doskonale sprawdzą się przy oświetlaniu podwieszanych sufitów, a także mebli i blatów kuchennych. 

Taśma o mocy 12 W/1 metr bieżący. Jest to rozwiązanie bardzo wydajne, które sprawdza się w lokalizacjach z dużym zapotrzebowaniem na światło. Można ją instalować jako uzupełnienie podstawowego oświetlenia pokoju.

Taśma o mocy 18W/1 metr bieżący. Są to taśmy o bardzo dużej mocy i jasności. Sprawdzają się jako oświetlenie podstawowe w dużych pomieszczeniach.

ZASILANIE

Równie ważne, co wybór taśmy, jest także dobranie odpowiedniego zasilacza.

Jeśli zdecydujesz się wybrać zasilacz samodzielnie, warto żebyś znał pewien sposób wyliczenia mocy zasilacza:

Długość taśmy x moc znamionowa 1 metra taśmy x 120% (zasilacz powinien być ok. 20% mocniejszy niż wymaga tego taśma) = potrzebna moc zasilacza

Pokażmy to na przykładzie:

5m X 4,5 W/m x 120% = 27 W

W takim razie minimalna moc zasilacza to 27W. Możesz wybrać zasilacz mocniejszy niż wychodzi z obliczeń, ważne jednak by nie był on słabszy.

TAŚMA LED - DODATKOWE WYPOSAŻENIE

Taśmy ledowe wymagają odpowiedniego systemu zasilania. Niezbędny do tego celu jest zasilacz LED, który ma za zadanie stabilizować napięcie. Należy pamiętać o zapasie mocy, który pozwoli na to, aby taśma świeciła równolegle na całej swojej powierzchni. Nie powinniśmy bowiem w pełni wykorzystywać potencjału transformatora. Przyjmuje się, że zapas ten powinien wynosić ok. 20%.

Kolejnymi dodatkami są profile do taśm LED, sterowniki, ściemniacze oraz czujniki. 

Wybór odpowiedniej taśmy LED nie jest łatwy. Należy również pamiętać o bezpiecznym połączeniu instalacji.

Nie wiesz jaką taśmę LED wybrać?

Skontaktuj się z naszymi specjalistami: info@vimshome.pl lub za pośrednictwem formularza kontaktowego: http://www.vimshome.pl/kontakt/