spotkanie z integratorem inteligentnego domu

Jak przygotować się do rozmowy z integratorem INTELIGENTNEGO DOMU?

Każdy, kto planuje budowę domu wie jak wiele decyzji musi podjąć. Wielkość i układ pomieszczeń, rodzaj okien, a nawet kolor ścian, czy wyposażenie – wszystko musi zostać przemyślane.

Decydując się na inteligentny dom liczba kwestii do rozważenia znacząco wzrasta. Z pomocą przychodzą fachowcy. Od architektów, projektantów wnętrz, elektryków, po integratorów, czyli osoby projektujące i montujące instalację automatyki budynkowej.

Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się jak się przygotować do rozmowy z integratorem.

poznaj funkcje

Rozwiązania z zakresu inteligentnego domu stają się coraz powszechniejsze, ale jako osoba spoza branży możesz nie być zaznajomiony z wszystkimi możliwościami, jakie oferuje taki system. Dlatego, zanim zaczniesz planować, poznaj możliwości, które są najczęściej stosowane w danym pomieszczeniu oraz w podstawowych scenach.

Dokumenty

Do wstępnej wyceny integrator będzie potrzebował Twoich planów architektonicznych.

Najwięcej informacji integrator wyczytać może z projektu wnętrz, planu architektonicznego domu i planu zagospodarowania przestrzeni, projektu instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej czy HVAC (ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja). Na ich podstawie integrator będzie w stanie wstępnie określić optymalną ilość urządzeń do wykorzystania w projekcie.  

Poszukaj inspiracji i zastanów się czym chcesz sterować

Poświęć chwilę wolnego czasu, aby dowiedzieć się jakie możliwości posiada inteligentny dom oraz zastanów się jakie funkcje są dla Ciebie najistotniejsze.

OŚWIETLENIE

Zastanów się czy odpowiednim dla Ciebie będzie wyłącznie oświetlenie typu on/off, które umożliwi tradycyjne włączanie i wyłączanie światła, czy chciałbyś mieć kontrolę nad natężeniem oświetlenia.  

OGRZEWANIE, KLIMATYZACJA, WENTYLACJA

Tak jak w przypadku innych instalacji, istotne jest, abyś pokazał integratorowi projekt instalacji HVAC. Z przekazanej dokumentacji dowie się: 

  • Jaki rodzaj ogrzewania zastosowany zostanie w domu?
  • Ile i jakich źródeł ciepła jest w każdym  pomieszczeniu?
  • Czy w np. łazienkach znajdą się grzejniki elektryczne? Jeżeli tak, to ile sztuk?
  • Czy i w jaki sposób klimatyzacja połączona jest z instalacją grzewczą i wentylacją?

Jeżeli jednak nie posiadasz na razie projektu HVAC, postaraj się przygotować choćby orientacyjne odpowiedzi na te pytania przed spotkaniem. 

ZACIENIENIE

Pod pojęciem zacienienia kryją się m.in. rolety, bramy garażowe i wjazdowe czy markizy. Dla integratora istotny będzie przede wszystkim ich rodzaj: czy będą to rolety zewnętrzne antywłamaniowe, czy wewnętrzne (żaluzje, rolety rzymskie itp.). Przed spotkaniem warto też zastanowić się, ile rolet i jakiego typu chciałbyś mieć w poszczególnych pomieszczeniach.

Kolejnym elementem są okna, którymi można sterować elektrycznie. Jeżeli w domu znajdują się okna dachowe lub świetliki, istnieje możliwość zintegrowania ich z systemem automatyki tak, aby np. samodzielnie zamykały się, gdy zacznie padać deszcz.

ALARM

System alarmowy w inteligentnym domu nie tylko może chronić nas przed potencjalnym włamaniem, ale również zagrożeniami takimi jak zalanie, pożar czy ulatnianie się gazu. Dlatego warto zastanowić się jaką funkcję ma on spełniać?

Naszym klientom rekomendujemy stosowanie kompleksowego rozwiązania, które „daje” większe poczucie bezpieczeństwa. 

AUDIO-VIDEO

Przed spotkaniem z integratorem warto przygotować listę urządzeń audio-video, z których dotychczas korzystałeś. Umożliwi mu to poznanie twoich preferencji i lepszy dobór sprzętu do nowego domu. Jeżeli posiadasz już urządzenia multimedialne, które chcesz umieścić w nowym domu, również wpisz je na listę i poinformuj o tym wykonawcę. Integrator będzie również pytał o to, w jaki sposób ty i pozostali domownicy korzystacie z każdego z tych urządzeń, aby jak najlepiej dostosować cały projekt do waszych preferencji. Informacje te będą bardzo pomocne, ponieważ w przypadku tego systemu, kluczową kwestią jest to, jakie multimedia mają znaleźć się w konkretnych pomieszczeniach.

Istotną informacją w kontekście montażu głośników będzie z kolei to, czy w domu zastosowane zostaną podwieszane sufity, a jeśli tak, to jaka jest ich głębokość.

KONTROLA DOSTĘPU

Kontroluj dostęp do swojego domu. Funkcja ta umożliwia nam ograniczenie pewnym osobom, (np. dzieciom, opiekunce, sprzątaczce) dostępu do wybranych pomieszczeń. Zastanów się, jakie są twoje potrzeby w tej kwestii, a wspólnie z integratorem z pewnością znajdziecie dogodne rozwiązanie.

OKREŚL BUDŻET I PRIORYTETY

Przed spotkaniem z integratorem zastanów się jaki budżet chciałbyś przeznaczyć na inteligentne instalacje oraz jakie funkcje są dla Ciebie najistotniejsze.

To pozwoli na szybsze przygotowanie oferty dopasowanej do Twoich potrzeb.